Wykład Prof. Thomasa Schnalke z Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny Charité pt. „Beneath the skin. Tracing life in the Berlin Museum of Medical History at the Charité”

Dyrektor Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. hum. Adam Tyszkiewicz zaprasza na wykład prof. Thomasa Schnalke z Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny Charité, pt.: „Beneath the skin. Tracing life in the Berlin Museum of Medical History at the Charité”

Wykład rozpocznie się o godz. 14:30  w dniu 11 kwietnia 2019 roku
w sali 27 w budynku Centrum Biblioteczno – Informacyjnym
przy ul. Żwirki i Wigury 63.

Prelekcja w języku angielskim.

Berlińskie Muzeum Historii Medycyny Charité jest jednym z najsłynniejszych europejskich placówek muzealnych o profilu medycznym. Muzeum znajduje się na terenie szpitala Charité – w budynku, którego budowę zlecił słynny patolog prof. Rudolf Virchow. Na wystawie można zapoznać się nie tylko z dziejami szpitala i historią niemieckiej medycyny, ale również obejrzeć liczne preparaty patologiczne, gromadzone prze dekady przez berlińskich medyków. W ostatnich latach Muzeum zorganizowano wiele, niezwykle intersujących wystaw czasowych ukazujących związki medycyny ze sztuką, kryminalistyką oraz śmiercią. 21 marca br. zostanie otwarta w Berlinie kolejna ekspozycja, poświęcona tym razem znanemu chirurgowi Ferdinandowi Sauerbruchowi. Od 2000 r. funkcję dyrektora Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny Charité pełni prof. Thomas Schnalke, którego będziemy mieli zaszczyć gościć w kwietniu Warszawie. Podczas prelekcji opowie on nie tylko o kolekcjonowaniu zbiorów medycznych, ale zaprezentuje także wizję zarządzania nowoczesnym muzeum historii medycyny, którego marka rozpoznawalna jest na całym świecie.

Prof. Thomas Schnalke (ur. 1958 r.), jest historykiem medycyny. Od 2000 r.
pełni funkcję dyrektora Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny w Charité. Medycynę studiował w Würzburgu i Marburgu. W obronionej rozprawie doktorskiej w 1987 r. podjął temat historycznych odlewów woskowych ukazujących chorobowe zmiany dermatologiczne. Od 1988 r. pracował jako asystent naukowy w Instytucie Historii Medycyny na Uniwersytecie Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze. W 1993 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie historii medycyny. Jego badania dotyczyły miejskiej medycyny w niemieckojęzycznym krajach w XVIII wieku. Po powrocie do Berlina w 2000 r. zaczął intensywniej zajmować się badaniem dziejów kolekcjonerstwa anatomicznych i patologiczno-anatomicznych zbiorów. W Berlińskim Muzeum Historii Medycyny w Charité pod jego kierunkiem  zorganizowano wiele interesujących wystaw z  pogranicza medycyny, sztuki i kryminalistyki. W ostatnich latach były to m.in. HIEB § STICH Dem Verbrechen auf der Spur (2016-2018) oraz ScheinTOT – Über die Ungewissheit des Todes und die Angst, lebendig begraben zu werden (2018). Najważniejsze książki prof. Schnalke to Diseases in wax: the history of the medical moulage, Berlin 1995, Medizin im Brief : der städtische Arzt des 18. Jahrhunderts im Spiegel seiner Korrespondenz, Stuttgart 1997 oraz Dem Leben auf der Spur im Berliner Medizinhistorischen Museum der Charité: Dauerausstellung / Charité, Universitätsmedizin Berlin ; Berliner Medizinhistorisches Museum der Charité, München, Prestel 2010 (współautor z Isabel Atzl).

Wstęp wolny!
Zapraszamy!