INAUGURACJA CYKLU WYKŁADÓW „SPOTKANIA MUZEALNE” – „ODKRYWANIE ŻEROMSKIEGO

Uroczystej inauguracji „Spotkań” dokonał JM Rektor prof. Marek Krawczyk. Podkreślił, że Uniwersytet powinien nie tylko dobrze przygotowywać studentów do wykonywania zawodu, ale też kształcić postawy humanistyczne i zainteresowania kulturą i sztuką. Wyraził zadowolenie z faktu, że Muzeum Historii Medycyny naszej Uczelni będzie pełniło tę ważną rolę.

Kanwą inauguracyjnego „Spotkania” było sensacyjne odnalezienie rękopisu „Wiernej rzeki”. Ten rękopis Stefana Żeromskiego uważany był za bezpowrotnie stracony podczas wojny, potwierdziła to w publikowanych wspomnieniach córka pisarza Monika.

Dzięki uprzejmości Domu Aukcyjnego „Lamus” rękopis ten został uczestnikom przedstawiony i wzbudził – co oczywiste – ogromne zainteresowanie. Warto podkreślić, że jest to zaledwie czwarty znany czystopis dzieł Stefana Żeromskiego, inne nie zachowały się.

W znakomitym wykładzie „Odkrywanie Żeromskiego” prof. Zdzisław Adamczyk, wybitny badacz i znawca biografii i spuścizny wielkiego pisarza, wydawca jego dzieł, przedstawił losy innych rękopisów na tle mało znanych faktów biograficznych.

W kilka dni później rękopis „Wiernej rzeki” zakupiła na aukcji Biblioteka Narodowa za 240 tysięcy złotych.