Medal Uniwersytetu Warszawskiego dołączył do zbiorów naszego Muzeum

Szanowni Państwo, dzisiaj chcemy podzielić się z Państwem naszym najnowszym nabytkiem, już po przeprowadzonej konserwacji! Jest nim pamiątkowy medal wybity z okazji inauguracji Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Warto wiedzieć, że Wydział Lekarski był jednym z filarów tej nowo utworzonej nad Wisłą szkoły wyższej. Na rewersie medalu znalazły się zwrócone ku sobie popiersia cesarza Aleksandra I (fundatora uczelni) i bogini Minerwy, natomiast awers wypełniono łacińską inskrypcją. Zamysłem autorów antyczne bóstwo mądrości miało symbolizować Uniwersytet. Na jej hełmie widnieje sowa, zaś u góry w otoku medalu – napis „Caesare Felix”.
Na rewersie znajduje się napis w ośmiu wierszach: Universitas Liter. Regia Varsaviensis. Auspiciis Alexandri I Condita. A.D. XIII Kal. Decemb. MDCCCCXVI. Inaugurarata pridie Idus Maii MDCCCXVIII.

Do naszych zbiorów trafił egzemplarz z brązu, a tego rodzaju medali wybito pod koniec drugiej dekady XIX w. jedynie niecałe 200 sztuk. Ze źródeł historycznych wiemy, że powstały również złote i srebrne wersje medalu. Zgodnie z zasadą „ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” będziemy wdzięczni za informacje o obecnym miejscu przechowywania numizmatów wykonanych z „króla metali”. Za każdą wiarygodną i potwierdzoną informację przewidziana jest nagroda 😊 Poniżej możecie Państwo zobaczyć jak wyglądał wspomniany medal przed konserwacją.

Fot. Dział Fotomedyczny WUM

Zapraszamy na kolejny wykład online pt. „Wampiry w średniowiecznej Polsce”

 Szanowni Państwo, w imieniu prelegenta i własnym serdecznie zapraszamy na wykład on-line pt. „Wampiry w średniowiecznej Polsce”.
Będzie to już piąta z serii dziesięciu prelekcji realizowanych w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”.
Naszym prelegentem będzie dr Łukasz Maurycy Stanaszek – antropolog, archeolog, badacz i popularyzator historii i kultury Urzecza.
Wykład odbędzie się w formie on-line 25 marca 2021 r. o godzinie 17:00 TUTAJ.  Ze względów technicznych liczba wejść na platformę ograniczona jest do 250 – o uczestnictwie w wydarzeniu decyduje pierwszeństwo połączenia ze wskazanym adresem. Wykład zostanie nagrany i udostępniony na naszej stronie Teatru Anatomicznego.
Wykład organizowany w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI w.”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Czytaj dalej „Zapraszamy na kolejny wykład online pt. „Wampiry w średniowiecznej Polsce””

Anatomiczny pakiet edukacyjny do pobrania

W ramach naszego projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI w.” przygotowaliśmy dla Państwa folder edukacyjny, dzięki któremu będziecie mogli Państwo  poćwiczyć swoje szare komórki i utrwalić wiedzę o anatomii zdobytą za pośrednictwem naszych pokazów, wykładów, warsztatów oraz projektowej strony internetowej. Wydrukowane pakiety edukacyjne czekają cierpliwe w nowo powstałej sali naszego muzeum na otwarcie dla publiczności bram uniwersytetów, a my tymczasem udostępniamy Państwu zbiór  łamigłówek w wersji cyfrowej. Życzymy dobrej zabawy!

Folder w formacie pdf dostępny jest do pobrania TUTAJ

Opracowanie: Diana Święcka

Grafika i skład: Piotr Berezowski

Projekt „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI w.” dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Wyczekiwane zakończenie prac nad wystawą stałą – teatrem anatomicznym XXI w.

Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło podzielić się z Państwem bardzo ważnym wydarzeniem dla naszego Muzeum . Właśnie zakończył się remont sali teatru anatomicznego, a tym samym rozpoczynamy aranżację naszej nowej ekspozycji. Trwa przygotowanie wystawy, kolejne zabytki zajmują należne im miejsce w gablotach muzealnych. Kolejnym zadaniem jest wykonanie mappingu 3D- po jego zakończeniu, po zniesieniu obostrzeń będziemy mogli powitać Państwa na pierwszej stałej ekspozycji naszego muzeum. Uroczyste otwarcie nowej przestrzeni odbędzie się jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi-relacja z tego wydarzenia dostępna będzie poprzez wszystkie kanały komunikacji naszego muzeum.
Serdecznie zachęcamy do śledzenia informacji na bieżąco!

Kolejny etap projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku” – zakup modeli anatomicznych


Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło ogłosić realizację kolejnego etapu naszego projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”. W ramach dotacji ministerialnej zakupiony został zestaw modeli edukacyjnych, który znajdzie szerokie zastosowanie w przybliżaniu wiedzy o budowie ciała ludzkiego. Z naszych nowych nabytków będą mogli korzystać zarówno studenci przygotowujący się do zajęć akademickich, jak i wszyscy odwiedzający nowo powstający muzealny teatr anatomiczny. Fantomy będą wykorzystywane podczas warsztatów i wykładów edukacyjnych, skierowanych zarówno do dzieci, młodzieży, ale także do osób dorosłych. Z wielką niecierpliwością czekamy zatem na otwarcie – jak tylko sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli – naszej nowej przestrzeni edukacyjnej, a wszystkich zainteresowanych studentów zachęcamy do zgłaszania się do Muzeum Historii Medycyny WUM, aby móc skorzystać z naszych nowych nabytków (muzeum@wum.edu.pl).
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej galerii ukazującej wszystkie fantomy!
Modele anatomiczne zakupiono w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI w.”, dofinansowanego z programu
„Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.