Medal Uniwersytetu Warszawskiego dołączył do zbiorów naszego Muzeum

Szanowni Państwo, dzisiaj chcemy podzielić się z Państwem naszym najnowszym nabytkiem, już po przeprowadzonej konserwacji! Jest nim pamiątkowy medal wybity z okazji inauguracji Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Warto wiedzieć, że Wydział Lekarski był jednym z filarów tej nowo utworzonej nad Wisłą szkoły wyższej. Na rewersie medalu znalazły się zwrócone ku sobie popiersia cesarza Aleksandra I (fundatora uczelni) i bogini Minerwy, natomiast awers wypełniono łacińską inskrypcją. Zamysłem autorów antyczne bóstwo mądrości miało symbolizować Uniwersytet. Na jej hełmie widnieje sowa, zaś u góry w otoku medalu – napis „Caesare Felix”.
Na rewersie znajduje się napis w ośmiu wierszach: Universitas Liter. Regia Varsaviensis. Auspiciis Alexandri I Condita. A.D. XIII Kal. Decemb. MDCCCCXVI. Inaugurarata pridie Idus Maii MDCCCXVIII.

Do naszych zbiorów trafił egzemplarz z brązu, a tego rodzaju medali wybito pod koniec drugiej dekady XIX w. jedynie niecałe 200 sztuk. Ze źródeł historycznych wiemy, że powstały również złote i srebrne wersje medalu. Zgodnie z zasadą „ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” będziemy wdzięczni za informacje o obecnym miejscu przechowywania numizmatów wykonanych z „króla metali”. Za każdą wiarygodną i potwierdzoną informację przewidziana jest nagroda 😊 Poniżej możecie Państwo zobaczyć jak wyglądał wspomniany medal przed konserwacją.

Fot. Dział Fotomedyczny WUM