Wystawa online „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”

Szanowni Państwo,  z powodów epidemiologicznych niedawno otwarta wystawa „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego” niestety  nie może trafić do szerszej grupy odbiorców, dlatego udostępniamy Państwu wystawę w formie on-line. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z opowieścią o lekarzu o jakże niezwykłej osobowości i pasji.

Ponad wiek temu żył pewien dobry doktor, który uratował lud górski od zarazy i nędzy. Swoją dobrocią obejmował też biedotę wielkiego miasta, a jedno miejsce jego działania było oddalone od drugiego o wiele kilometrów. Przemierzał Europę, odwiedzał najlepsze szpitale, pobierał nauki na uniwersytetach, odkrywał górskie tajemnice, a ludzi leczył za darmo. Być może za jakiś czas, przyszłe pokolenia będą przekazywały taką historię życia Tytusa Chałubińskiego. Pochodzący z Radomia młodzieniec trafił na Akademię Medyko-Chirurgiczną w Wilnie, w czasie, kiedy historia pisała dla Polski czarny scenariusz. Studia medyczne, początkowo wybrane bez entuzjazmu, dały mu wiedzę i ukierunkowały na działania, dzięki którym stał się żywą legendą Warszawy i Zakopanego, ich wybawicielem i ratunkiem. Studiując równocześnie medycynę i botanikę, najpierw w Würzburgu, a później w Dorpacie, wytyczał ścieżki swojego dorosłego życia – lekarzem stał się z zawodu, botanikiem z pasji.