Okrągły Jubileusz Muzeum Historii Medycyny WUM

Zbliżający się dzień 30 maja 2021 będzie szczególny dla naszego Muzeum Historii  Medycyny. Wypadać będzie bowiem wówczas 10. rocznica powołania tej jednostki uczelnianej, której zadaniem od samego początku było podtrzymywanie oraz krzewienie tradycji stołecznych akademików związanych ze światem medycyny, farmacji, stomatologii i nauk o zdrowiu. Przed dziesięcioma laty Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod przewodnictwem Magnificencji prof. dra hab. Marka Krawczyka  zdecydował o powołaniu Muzeum tak bardzo oczekiwanego przez środowisko warszawskich medyków. Pierwszym dyrektorem został prof. Edward Towpik. W kolejnych latach zorganizowano wiele ciekawych wystaw czasowych poświęconych m.in. Janowi Korczakowi, Józefowi Brudzińskiemu czy rodzinie Orłowskich, a także prelekcji omawiających sylwetki Jana Nielubowicza, Jerzego Modrakowskiego i Mariana Grzybowskiego. W ostatnich latach Muzeum przygotowało też interesujące ekspozycje poświęcone roli kobiet w tradycji akademickiej medyków, legendzie Tytusa Chałubińskiego i warszawskiej kardiologii. Czas pandemii okazał się niełatwy, nasze Muzeum stanęło jednak na wysokości zadania organizując cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności wykłady i wystawy on-line oraz produkując filmy edukacyjne poświęcone dziejom anatomii i pierwszemu doktorowi honoris causa Józefowi Piłsudskiemu. Wreszcie, niedawno, na początku maja otwarta została w budynku Centrum Biblioteczno-Informatycznego na kampusie Banacha pierwsza część wystawy stałej pt. „Teatr Anatomiczny XXI wieku”. Zapraszamy do wizyty w naszym Muzeum, do zapoznania się z nową wystawą poświęconą chorobom zakaźnym w kulturze oraz do przyjrzenia się na naszym profilom na facebooku, instagramie oraz youtube. Teraz natomiast zachęcamy do obejrzenia krótkiego kalendarium przygotowanego w związku z naszym skromnym jubileuszem.

Dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM
Dr Adam Tyszkiewicz