Noc Muzeów – Tajemnice mózgu

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów w dniu 18 maja
w godzinach 18.00 – 01.00  do MUZEUM HISTORII MEDYCYNY (Centrum Biblioteczno – Informacyjne, parter i I piętro)
ul. Żwirki i Wigury 63

Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po raz kolejny uczestniczy  w jednym z najważniejszych wydarzeń muzealno – kulturalnych roku 2024.
Tym razem główne zagadnienie, jakie chcemy przedstawić to ludzki mózg, który wzbudza wielkie zainteresowanie i jest przedmiotem badań naukowych.
Podczas wydarzenia pod tytułem „Tajemnice mózgu” uchylimy rąbka tajemnicy ogromnej wiedzy o mózgu. Będzie okazja między innymi obejrzeć wystawę poświęconą Jerzemu Choróbskiemu, ważnej postaci polskiej nauki, twórcy polskiej neurochirurgii.
W programie znajdą się również wykłady ekspertów WUM.
Specjaliści Zakładu Psychologii WUM poprowadzą specjalne warsztaty edukacyjne, które pomogą odkryć naszym  uczestnikom swoje predyspozycje i zdolności.

Uzupełnieniem ekspozycji będą warsztaty w zakresie profilaktyki zdrowia prowadzone przez studentów, którzy w ramach swojej dziedziny przedstawią w sposób popularnonaukowy zagadnienia związane m.in.  ze zniesieniem bólu.
Ponadto w ramach popularyzacji zagadnień związanych ze zdrowiem, zorganizowane zostaną warsztaty studentów IFMSA
Udostępnimy również nowoczesną przestrzeń „Teatru anatomicznego”, w którym dla wszystkich pragnących „Poznać tajemnice mózgu”

UWAGA: Będzie konkurs dla chętnych podczas Nocy Muzeów.
Regulamin i pytania dostępne będą w sali muzealnej 18 maja w godz: 18.00 – 1.00.
Do wygrania 10 koszulek muzealnych i 10 kubków muzealnych.

W PROGRAMIE

• Wystawy czasowe:

„Profesor Jerzy Choróbski – twórca pierwszej kliniki neurochirurgii”
„Tajemnice mózgu”
„Biblioteka Farmaceuty”
„Historia Wydziału Farmaceutycznego”
„Historia Wydziału Stomatologicznego”
„Teatr anatomiczny”
„Vita Brevis ars Longa” – I piętro

• Wykłady :

– 19.00 – „Trepanacja – krótka historia neurochirurgii” – prof. Bogdan Ciszek

-20.00 – „Jak poprawić pracę mózgu i pamięć”- dr Stanisław Szlufik

– 21. 00 – „…od butelki eteru do skomplikowanej aparatury. Czyli z anestezjologią przez prawie dwa stulecia” – dr Maria Turos

-22.00 – „Recepta na szczęśliwy mózg” –  dr Magdalena Łazarewicz

• Warsztaty edukacyjne:

„Profilaktyka zdrowia psychicznego” Specjaliści Studium Psychologii WUM  – gry, quizy oraz testy, które pomogą odkryć jakie naturalne zdolności  i predyspozycje ma Twój umysł.

„Poznaj ludzki mózg” – lekcje anatomii  przeprowadzone przez studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

• Stoiska:

„Farmacja praktyczna” – działanie leków przeciwbólowych – studenci z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji PTSF

„Profilaktyka stomatologiczna”- dentysta bez bólu – bezpłatny przegląd stomatologiczny przeprowadzany przez studentów Wydziału Lekarsko- Stomatologicznego oraz PTSS.

„ Zdrowie pod kontrolą” – studenci IFMSA – badanie poziomu cukru, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar składu i masy ciała, spirometria, trenażer do operacji laparoskopowych, rejestracja dawców szpiku  DKMS.