Pozyskanie aktu erekcyjnego z okazji budowy Akademii Stomatologicznej

Szanowni Państwo, w ubiegłym tygodniu, dnia 23.04.2021,  podczas konferencji „Zachód-Wschód” organizowanej przez Wydział Lekarsko-Stomatologiczny WUM, nasze Muzeum otrzymało wspaniały dar od władz tej jednostki uczelnianej, tj. przedwojenny akt erekcyjny z okazji budowy gmachu Akademii Stomatologicznej przy ul. Nowogrodzkiej. Z tego wydarzenia, które miało miejsce 4 lipca 1939 roku, zachowała się też do dziś fotografia. Widzimy na niej prof. Jerzego Modrakowskiego, ówczesnego rektora Akademii Stomatologicznej, i prof. tejże Akademii – Romana Zeńczaka.  Akt erekcyjny został odnaleziony podczas budowy budynku dzisiejszego Hotelu Marriott w 1978 roku. Świadkiem tych wydarzeń był anestezjolog dr Janusz Zawadziński, który brał udział w zeszłotygodniowej konferencji. Dokument niedawno został poddany konserwacji. Bardzo cieszymy się, że tak ważna pamiątka dla historii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wzbogaciła zbiory naszego Muzeum.