Inauguracyjna wystawa „Winienem być dobrym lekarzem Janusz Korczak Henryk Goldszmit”

Ekspozycja powstała na podstawie wybranych dokumentów archiwalnych, ikonograficznych oraz literatury medycznej, ukazujących w sposób syntetyczny działalność Korczaka jako lekarza. Przypomniano pracę w Szpitalu im. Bersonów i Baumanów, służbę w charakterze lekarza armii carskiej w wojnie rosyjsko-japońskiej i w I wojnie światowej. Przedstawiono fragmenty jego specjalistycznych publikacji medycznych, sygnowanych nazwiskiem Henryk Goldszmit, dokumenty osobiste związane z medycyną oraz fotografie, a wszystko na tle panoramy Warszawy przełomu wieków XIX i XX oraz lat międzywojennych.

WERNISAŻ WYSTAWY

7 grudnia 2012 roku wystawą „Winienem być dobrym lekarzem- Janusz Korczak (Henryk Goldszmit)” rozpoczęło działalność Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W wernisażu,
na zaproszenie Rektora prof. Marka Krawczyka i Dyrektora Muzeum
prof. Edwarda Towpika, uczestniczyli Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska oraz Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

„Dzisiaj urzeczywistniają się plany istnienia Muzeum Historii Medycyny
w naszej Uczelni” – mówił podczas uroczystości Rektor prof. Marek Krawczyk, który podkreślał, że otwarcie jest świętem całej warszawskiej medycyny,
a na tę chwilę czekały pokolenia medyków. Rektor zwracał uwagę na fakt,
że trudno w Roku Janusza Korczaka wyobrazić sobie lepszy temat wystawy inaugurującej działalność Muzeum niż ten poświęcony Absolwentowi Wydziału Lekarskiego Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego
dr Januszowi Korczakowi.

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska podziękowała w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za to,
że środowisko medyczne podjęło projekt zapisania dziejów polskiej medycyny, bo, jak podkreślała Pani Wiceminister, tak szeroko projekt Muzeum Historii Medycyny naszej Uczelni postrzega resort kultury. „Historia medycyny jest częścią polskiego dziedzictwa narodowego” – mówiła Pani Wiceminister, która zwracała uwagę również na walor edukacyjny nowej placówki. Mówiła również, że założenie Muzeum tworzy szansę realniej współpracy Uczelni i MKiDN,
bo w resorcie są środki na działalność o takim charakterze. Wiceminister podkreślała również, że otwierana ekspozycja jest jedyną wystawą poświęconą dr Januszowi Korczakowi zorganizowaną w kończącym się roku Janusza Korczaka.

Dyrektor Muzeum prof. Edward Towpik odczytał listy, jakie wpłynęły w związku z uroczystością: od Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Pani Ireny Wójcickiej oraz byłej Pierwszej Damy Pani Jolanty Kwaśniewskiej.

W swoim wystąpieniu prof. Edward Towpik podkreślał walory lokalizacji Muzeum w naszej Uczelni: „Studenci, lekarze, naukowcy żyją przede wszystkim błyskawicznym postępem wiedzy zawodowej, nowymi technologiami, walką o swoją pozycję w niełatwym, ostro konkurującym świecie. Jeżeli gdziekolwiek możemy zachęcić do chwili refleksji nad przeszłością, pokazać dobre wzorce kultury i sztuki, to właśnie tu – w samym centrum aktywności akademickiej i lekarskiej”. Pan Profesor podziękował Rektorowi prof. Markowi Krawczykowi za to, „że w wizji rozwoju Uczelni,
tak dynamiczniej realizowanej, znalazło się miejsce dla placówki na którą czekało kilka pokoleń medyków”. „To Pan jest twórcą Muzeum Historii Medycyny, nam pozostaje zadanie wypełnienia go treścią” – mówi Dyrektor Muzeum. Pan prof. Edward Towpik podziękował za wsparcie organizacyjne Kanclerz mgr Małgorzacie Kozłowskiej. „Dzisiejsza wystawa zamyka Rok Janusza Korczaka, pokazując najmniej znaną stronę jego życia – działalność lekarską – na tle Warszawy tamtych lat” – mówił Profesor.

Autorkami wystawy są mgr Grażyna Jermakowicz i mgr Agata Małkowska; konsultacją merytoryczną służyła Pani Marta Ciesielska – Kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badań „Korczakianum” w Muzeum Historycznym
m.st. Warszawy. Autorki projektu graficznego i przestrzennego wystawy: Emilka Bojańczuk, Diana Gawronkiewicz i Magda Dobruk z pracowni „Podpunkt”.

Wystawa powstała we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji i Badań Korczakianum Oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Wojska Polskiego, Centralnym Archiwum Wojskowym, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie oraz Biblioteką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Marta Wojtach – rzecznik prasowy