„Z kart historii nauczania anatomii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym”

 

Szanowni Państwo,

w  imieniu Muzeum Historii Medycyny WUM oraz  prelegenta, serdecznie zapraszamy na  kolejny wykład on-line, pt.   „Z kart historii nauczania anatomii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym”, który odbędzie się w czwartek tj. 27 stycznia  o godz. 17.00.

Prelegentem będzie prof. Bogdan Ciszek – anatom i neurochirurg. Od 1996 roku kierownik Zakładu Anatomii Prawidłowej i Klinicznej CB WUM, starszy asystent na Oddziale Neurochirurgii w Szpitalu Dziecięcym im. Prof. J. Bogdanowicza, a także od 2006 wiceprezes Polskiego Towarzystwa Anatomicznego (2007-2009-2011), prezes Polskiego Towarzystwa Anatomicznego (2011-2015), prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki (2005-2008).  Autor i współautor ponad 150 publikacji i ponad 200 doniesień zjazdowych w zakresie anatomii, anatomii klinicznej  i neurochirurgii oraz szeregu rozdziałów w monografiach i podręcznikach anatomicznych i klinicznych. Redaktor naukowy tłumaczeń wielu atlasów i podręczników.

Wykład będzie poświęcony historii nauczania anatomii w Warszawie, która rozwijała się równolegle z nauczaniem medycyny od końca XVIII wieku od „Szkoły chirurgów” Cambona. Burzliwa  historia Polski i rozwój nauki światowej zmieniły oblicze anatomii i zakres jej nauczania. Współczesna medycyna stawia szczególnie wysokie wymagania wiedzy anatomicznej lekarzy, gdyż obecne możliwości obrazowania przyżyciowego wnętrza naszego ciała prowadzą wprost do personalizacji medycyny i indywidualizacji postępowania lekarskiego.

Wykład odbędzie się pod adresem:

https://us06web.zoom.us/j/84733532991?pwd=QnQra0NuTmFVVVp4RlV0QnFnbnhoZz09

Wykład organizowany jest w ramach projektu: „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”  przez Ministra Edukacji i Nauki.