Cenny dokument z 1831 roku z okresu epidemii cholery ze zbiorów naszego Muzeum

W kontekście naszej najnowszej wystawy „Od dżumy do COVID-19 – obraz chorób zakaźnych w kulturze i medycynie” (prezentowanej na 1 piętrze budynku CBI na Żwirki i Wigury 63) chcieliśmy Wam zaprezentować ciekawy dokument pochodzący ze zbiorów naszego Muzeum. Jest to rozporządzenie  wydane przez Arcybiskupiego Konsystorza Generalnego rozsyłanego do duchowieństwa w Wielkim Księstwie Poznańskim. Dokument w j. polskim wzywał do odprawiania nabożeństw mających na celu wybłaganie u Boga ustąpienia tej groźnej choroby. Pierwsze przypadki cholery –  groźnej choroby zakaźnej wywoływanej przez bakterię przecinkowca – pojawiły się na ziemiach polskich wraz z wojskami rosyjskimi tłumiącymi Powstanie Listopadowe w latach 1830-1831 i z tego tez okresu (dokładnie z lipca 1831 roku) pochodzi nasz dokument. Ciekawostką z nim związaną jest fakt że widoczne na nim są liczne nakłucia – służyły one do odkażanie korespondencji – a robiono to nakłuwając list szydłem i okadzając go przez te dziurki dymem z palonej siarki. Takie odkażone listy stemplowano Czytaj dalej „Cenny dokument z 1831 roku z okresu epidemii cholery ze zbiorów naszego Muzeum”