Wystawa czasowa „Od dżumy do COVID-19”

Szanowni Państwo!
Właśnie zakończyliśmy drugi i zarazem ostatni etap montażu naszej wystawy czasowej .” Od dżumy do COVID-19 – obraz chorób zakaźnych w kulturze i medycynie”. Do istniejących już plansz dodaliśmy  okazałą planszę tytułową oraz 16 plansz opisujących i ilustrujących historię oraz przebieg epidemii chorób zakaźnych w czterech słynnych miastach: Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Warszawie. Odwiedzając naszą wystawę, dowiecie się Państwo m.in. jak nazywał się sławny warszawski burmistrz powietrzny w czasach walki z dżumą w pierwszej połowie XVII wieku; która zaraza wraz z rewolucją lipcową decydowała o życiu społecznym we Francji w 1830 roku; jaki kataklizm poprzedził wielki pożar w Londynie w 1666 roku i jakiego koloru bano się i unikano w Nowym Jorku w XVIII wieku.
Wystawa jest dostępna dla oglądających na 1 piętrze budynku Centrum Biblioteczno – Informacyjnego WUM przy ul. Żwirki i Wigury 63.
Serdecznie zapraszamy! Autorami scenariusza i tekstów na wystawie są Adam Tyszkiewicz i Krzysztof Schoeneich.
Zdjęcia: Dział Fotomedyczny WUM

Wystawa stała- informacja

Szanowni Państwo,

W związku z planowanym odbiorem mappingu w dniu jutrzejszym (22.06) informujemy, że nasza wystawa stała będzie niedostępna dla zwiedzających. Za utrudnienia przepraszamy.

Wizyta gości z LXVIII Liceum im. Tytusa Chałubińskiego


Fot. Adam Tyszkiewicz

W dniu wczorajszym odwiedziła nasze muzeum klasa 2A z LXVIII Liceum im.Tytusa Chałubińskiego w Warszawie. Naszym gościom zaprezentowaliśmy nową wystawę stałą, gdzie zebraliśmy niedawno eksponaty ze świata anatomii, a także pokazaliśmy muzealną produkcję filmową pt. „Kamienie milowe w dziejach anatomii”. Mieliśmy okazję także porozmawiać o  dokonaniach naukowych Galena, Wesaliusza, a także o wpływie na medycynę Leonarda da Vinci.  Widownia naszego teatru anatomicznego okazała się doskonałym miejscem do prowadzenia tego rodzaju pierwszych dysput z młodzieżą, która zasili pewnie niedługo progi naszej uczelni. W dalszej części wizyty zwiedzaliśmy także wystawę czasową pt. ” Od dżumy do COVID-19″ i porozmawialiśmy z uczniami o słynnych chorobach z perspektywy kilku wieków. Ukoronowaniem wizyty było zdjęcie grupowe pod patronem Liceum.

Bardzo dziękujemy za wizytę! Jesteśmy już wstępnie umówieni na kolejne spotkanie wczesną jesienią, podczas którego będzie możliwe obejrzenie mappingu w sali teatru anatomicznego.

 

Pamiątkowe Tableau dołączyło do zbiorów naszego Muzeum

Szanowni Państwo, dzisiaj chcielibyśmy pokazać państwu rodzinną i zarazem historyczną pamiątkę, którą przekazała niedawno do naszego Muzeum rodzina Państwa Rogowskich-Tylman.
Tableau to pamiątkowe zdjęcie grupy osób; składa się z wielu mniejszych zdjęć, zazwyczaj portretowych. Najczęściej dużych rozmiarów, wykonywane ręcznie np. w celu upamiętnienia grupy uczniów i nauczycieli lub studentów i profesorów. Na tableau z 1912, wśród studentów i profesorów Wydziału Farmacji, widnieje Feliks Tylman (pierwszy od góry w przedostatnim rzędzie), który ukończył farmację na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim w tym właśnie roku. Od 1915 roku prowadził w Łowiczu aptekę, która stała się częścią jego tradycji i historii tego miasta; spalona w 1939 roku i odbudowana przez właściciela, została następnie znacjonalizowana przez państwo po wojnie. Po transformacji ustrojowej na nowo otworzyła swoje podwoje pod kierunkiem spadkobierców F. Tylmana jako Apteka Tylmana. Mamy nadzieję że ta cenna pamiątka będzie w przyszłości cennym dodatkiem do wystawy Muzeum o historii warszawskiej Farmacji.