Noc Muzeów 18.05.2019 r. w godz. 18:00-00:30 na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Muzeum Historii Medycyny WUM zaprasza Państwa na Noc Muzeów, która odbędzie się 18.05.2019 r. w godz. 18:00-00:30 na terenie kampusu Banacha Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Będzie czekać na Państwa wiele zapierających dech w piersiach atrakcji.

PROGRAM

WYSTAWY:

  1. „Na granicy życia i śmierci. Tajemnicza mumia ze zbiorów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego” – wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Medycyny WUM tylko na Noc Muzeów i dostępna tylko dla widzów dorosłych (16+). Centrum Biblioteczno-Informacyjne, parter
  2. „Femina et Medicina. Portret Hygiei w tradycji akademickiej Warszawy”. Centrum Biblioteczno-Informacyjne, I piętro
  3. „20 lat minęło… Najważniejsze chwile Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM”. Centrum Dydaktyczne, I piętro
  4. „Medycyna i farmacja w Warszawie w obiektywie przedwojennego aparatu fotograficznego”. Łącznik pomiędzy Rektoratem a Centrum Biblioteczno-Informacyjnym

WYKŁADY \ SPACERY:

  1. „Mumie egipskie, odwieczna tajemnica” – prof. dr hab. Andrzej Niwiński. Centrum Biblioteczno-Informacyjne, sala im. prof. Antoniego Dobrzańskiego, godz. 19:15
  2. „Mumie, mumifikatorzy i paleopatologie” – dr Hanna Pliszka, mgr Halina Przychodzeń, dr Małgorzata Brzozowska, dr Sylwia Tarka. Centrum Biblioteczno-Informacyjne, sala im. prof. Antoniego Dobrzańskiego,
    godz. 20:00
  3. Spacery pt: „Symbole Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. The best of…”, dr Adam Tyszkiewicz (zbiórka o godz. 18:30 i 23:00 przed wejściem głównym do budynku Rektoratu)

Koncert Orkiestry Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod batutą Beaty Herman pt. „Taniec nocy”. Centrum Dydaktyczne, Aula wykładowa
im. prof. Janusza Piekarczyka, godz. 21:30

  • Gradel, Tango „Por una Cabeza”
  • Lorenc, Taniec Eleny z filmu „Bandyta”
  • Kazanecki, „Walc Barbary z <Nocy i dni>”
  • Brahms, „V Taniec Węgierski”
  • Czajkowski, Walc kwiatów z baletu „Dziadek do orzechów”
  • Strauss, „Nad pięknym modrym Dunajem”

Tylko podczas Nocy Muzeów na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w godz. 18:00-00:30 będą udostępnione dla zwiedzających: Sala Senatu, gabinet Rektora prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia, gabinet Dziekana I Wydziału Lekarskiego prof. dr. hab. n. med. Pawła Włodarskiego, Aula im. prof. Janusza Piekarczyka oraz Czytelnia Biblioteki Głównej WUM (II piętro).

Spacer pt. ”Słynni lekarze, dawne szpitale i nauczanie medycyny na Trakcie Królewskim.”

Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: „Dziedzictwo Asklepiosa, medycyna kontra humanistyka”, które odbędzie się 6 maja 2019 roku o godz. 17.00. Spotkanie rozpocznie się  przy Barbakanie od strony ul. Krzywe Koło.

Tym razem będzie to spacer pt. Słynni lekarze, dawne szpitale i nauczanie medycyny na Trakcie Królewskim, który poprowadzi dr Karolina Paczyńska.

Była to myśl zdrowa i chwalebna, ponieważ z braku lekarzy panoszyli
się po całym kraju szarlatani i obcy.

Zapraszamy Państwa na pieszą wędrówkę po Starym Mieście
i Trakcie Królewskim, gdzie zaczyna się dość burzliwa i niełatwa historia nauczania medycyny w Warszawie. Podczas spaceru dowiemy się, gdzie Henryk Loelhoeffel ucząc młodzież anatomii, rozbierał ciała sądownie skazanych na śmierć i jak się to dla niego skończyło. Usłyszymy nie tylko
o tak znanych postaciach jak Tytus Chałubiński, Henryk Hoyer czy Aleksander Antoni Le Brun, ale też dowiemy się kim byli i jaki wkład w nauczanie medycyny w Warszawie mieli Wawrzyniec Mitzler de Kolof, Wilhelm Ritsch i Jan Fryderyk Herrenschwandt de Greng. Opowiemy o dawnych warszawskich szpitalach św. Łazarza, św. Ducha, św. Rocha i Dzieciątka Jezus – miejscach o pięknej i niezwykłej historii, powstałych wieki temu z potrzeby niesienia pomocy chorym i ubogim. Po drodze zajrzymy również w miejsca ich pierwszych siedzib, a także dowiemy się gdzie znajdowały się pierwsza warszawska Szkoła Chirurgiczna i pierwsza Akademia Lekarska…
A to tylko niewielka część tego o czym usłyszą Państwo w czasie naszej wspólnej wędrówki.

Program na czerwiec:.

3 czerwca 2019 r. – dr Adam Tyszkiewicz (Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) – W cieniu warszawskich wieżowców. Tajemnice Kampusu Lindleya (spacer). Spotkanie przed budynkiem Collegium Anatomicum przy ul. T. Chałubińskiego 5.

XIV Konferencja Naukowa I Wydziału Lekarskiego pt.: Vita mortuorum in memoria vivorum est posita. Wspomnienie o prof. Andrzeju Trzebskim.

W dniu 7 maja o godz. 11.00 odbędzie się XIV Konferencja Naukowa
I Wydziału Lekarskiego, w ramach której w Muzeum Historii Medycyny WUM (w sali 27 na parterze) zostanie poprowadzona sesja: Vita mortuorum in memoria vivorum est posita. Wspomnienie o prof. Andrzeju Trzebskim. Na Konferencję zapraszają Dziekan I Wydziału Lekarskiego WUM Prof. Paweł Włodarski, Kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM Prof. Agnieszka Cudnoch – Jędrzejewska oraz Dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM Dr n. hum. Adam Tyszkiewicz.

Czytaj dalej „XIV Konferencja Naukowa I Wydziału Lekarskiego pt.: Vita mortuorum in memoria vivorum est posita. Wspomnienie o prof. Andrzeju Trzebskim.”

Gawęda dr. Andrzeja Skrzypczaka „Bibliofilstwo książąt Radziwiłłów. Między Nieświeżem a Nieborowem”.

Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie zapraszają na gawędę
dr. Andrzeja Skrzypczaka na temat „Bibliofilstwo książąt Radziwiłłów. Między Nieświeżem a Nieborowem”, która odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 r. o godzinie 16:00 w sali 27 na parterze Centrum Biblioteczno-Informacyjnym przy ul. Żwirki i Wigury 63.

Gawęda dr. Andrzeja Skrzypczaka „Bibliofilstwo książąt Radziwiłłów. Między Nieświeżem a Nieborowem” przybliży nam zasługi tego znakomitego rodu dla szeroko pojętej kultury książki, obejmuje bowiem nie tylko opis prywatnych księgozbiorów i kolekcji poszczególnych członków rodu, ale także zasługi dla archiwistyki, bibliotekarstwa i drukarstwa dawnej Rzeczypospolitej.  Prelegent zaprezentuje obraz kolekcji książkowych w dawnych rezydencjach radziwiłłowskich w Białej, Nieświeżu, Birżach, Kiejdanach i Nieborowie, opisze znaki bibliofilskie rodziny (ekslibrisy i superekslibrisy), jak również nakreśli losy pozostałości po tych zbiorach na Litwie, Białorusi, Rosji i Ukrainie, a także prześledzi ciekawe przypadki byłych obiektów tych kolekcji, jakie jeszcze obecnie pojawiają się na krajowych aukcjach antykwarskich.

Zapraszamy!

„Nauczanie medycyny i farmacji w murach Uniwersytetu Wileńskiego” z okazji 100. rocznicy utworzenia w Wilnie Uniwersytetu Stefana Batorego.

W 2019 r. mija sto lat od utworzenia w Wilnie Uniwersytetu Stefana Batorego. W związku z tą okrągłą rocznicą Muzeum Historii Medycyny WUM przygotowało dla Państwa symboliczną ekspozycję pt: „Nauczanie medycyny i farmacji w murach Uniwersytetu Wileńskiego”. Ukazuje ona  nie tylko historię Uczelni, ale i akademickie pamiątki z Wilna znajdujące się w zbiorach naszego Muzeum. Szczególnie bogaty zespół zabytków prezentowanych na wystawie nawiązuje do czasów funkcjonowania Uniwersytetu Stefana Batorego.

 

Uniwersytet Wileński założył król Polski Stefan Batory w 1579 r. Uczelnia ta była drugą po Akademii Krakowskiej polską wszechnicą i jednym z najdalej na wschód wysuniętych przyczółkiem nauczania na poziomie wyższym w nowożytnej Europie.  Kres działalności Uniwersytetu nastąpił po raz pierwszy po upadku powstania listopadowego. Społeczność polska musiała czekać w Wilnie aż do 1919 r., by ponownie móc otworzyć wrota wileńskiej wszechnicy. Przyczynił się do tego przede wszystkim Józef Piłsudski, który Wilno i wszystkie jego tradycje darzył zawsze wielkim sentymentem. Zgodnie z wydanym przez niego dekretem uczelnia uzyskała wówczas nową nazwę, tj. Uniwersytet Stefana Batorego. Czytaj dalej „„Nauczanie medycyny i farmacji w murach Uniwersytetu Wileńskiego” z okazji 100. rocznicy utworzenia w Wilnie Uniwersytetu Stefana Batorego.”

Wykład Prof. Thomasa Schnalke z Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny Charité pt. „Beneath the skin. Tracing life in the Berlin Museum of Medical History at the Charité”

Dyrektor Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr n. hum. Adam Tyszkiewicz zaprasza na wykład prof. Thomasa Schnalke z Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny Charité, pt.: „Beneath the skin. Tracing life in the Berlin Museum of Medical History at the Charité”

Wykład rozpocznie się o godz. 14:30  w dniu 11 kwietnia 2019 roku
w sali 27 w budynku Centrum Biblioteczno – Informacyjnym
przy ul. Żwirki i Wigury 63.

Prelekcja w języku angielskim.

Berlińskie Muzeum Historii Medycyny Charité jest jednym z najsłynniejszych europejskich placówek muzealnych o profilu medycznym. Muzeum znajduje się na terenie szpitala Charité – w budynku, którego budowę zlecił słynny patolog prof. Rudolf Virchow. Na wystawie można zapoznać się nie tylko z dziejami szpitala i historią niemieckiej medycyny, ale również obejrzeć liczne preparaty patologiczne, gromadzone prze dekady przez berlińskich medyków. W ostatnich latach Muzeum zorganizowano wiele, niezwykle intersujących wystaw czasowych ukazujących związki medycyny ze sztuką, kryminalistyką oraz śmiercią. 21 marca br. zostanie otwarta w Berlinie kolejna ekspozycja, poświęcona tym razem znanemu chirurgowi Ferdinandowi Sauerbruchowi. Od 2000 r. funkcję dyrektora Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny Charité pełni prof. Thomas Schnalke, którego będziemy mieli zaszczyć gościć w kwietniu Warszawie. Podczas prelekcji opowie on nie tylko o kolekcjonowaniu zbiorów medycznych, ale zaprezentuje także wizję zarządzania nowoczesnym muzeum historii medycyny, którego marka rozpoznawalna jest na całym świecie.

Prof. Thomas Schnalke (ur. 1958 r.), jest historykiem medycyny. Od 2000 r.
pełni funkcję dyrektora Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny w Charité. Medycynę studiował w Würzburgu i Marburgu. W obronionej rozprawie doktorskiej w 1987 r. podjął temat historycznych odlewów woskowych ukazujących chorobowe zmiany dermatologiczne. Od 1988 r. pracował jako asystent naukowy w Instytucie Historii Medycyny na Uniwersytecie Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze. W 1993 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie historii medycyny. Jego badania dotyczyły miejskiej medycyny w niemieckojęzycznym krajach w XVIII wieku. Po powrocie do Berlina w 2000 r. zaczął intensywniej zajmować się badaniem dziejów kolekcjonerstwa anatomicznych i patologiczno-anatomicznych zbiorów. W Berlińskim Muzeum Historii Medycyny w Charité pod jego kierunkiem  zorganizowano wiele interesujących wystaw z  pogranicza medycyny, sztuki i kryminalistyki. W ostatnich latach były to m.in. HIEB § STICH Dem Verbrechen auf der Spur (2016-2018) oraz ScheinTOT – Über die Ungewissheit des Todes und die Angst, lebendig begraben zu werden (2018). Najważniejsze książki prof. Schnalke to Diseases in wax: the history of the medical moulage, Berlin 1995, Medizin im Brief : der städtische Arzt des 18. Jahrhunderts im Spiegel seiner Korrespondenz, Stuttgart 1997 oraz Dem Leben auf der Spur im Berliner Medizinhistorischen Museum der Charité: Dauerausstellung / Charité, Universitätsmedizin Berlin ; Berliner Medizinhistorisches Museum der Charité, München, Prestel 2010 (współautor z Isabel Atzl).

Wstęp wolny!
Zapraszamy!