Wykład pt. „Od proroctw, „reformy” stroju i diety do leczenia ciała –  czyli rzecz o pierwszych bloomerystkach, mesmerystkach, homeopatkach, wegetariankach, hydropatkach i abstynentkach w Anglii i nie tylko…”


Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: „Dziedzictwo Asklepiosa, medycyna kontra humanistyka”, które odbędzie się 1 kwietnia 2019 roku o godz. 17.00 w sali nr 27 w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym, ul. Żwirki i Wigury 63.

Tym razem będzie to wykład pt. Od proroctw, „reformy” stroju i diety do leczenia ciała –  czyli rzecz o pierwszych bloomesystkach, mesmerystkach, homeopatkach, wegetariankach, hydropatkach i abstynentkach w Anglii i nie tylko…, który poprowadzi prof. dr hab. Elżbieta Wichrowska z Wydziału PolonistykiUniwersytetu Warszawskiego.

Kim były tytułowe pierwsze bloomerystki i reformatorki stroju kobiet, homeopatki, wegeterianki, hydropatki i abstynentki i lekarki? Jaką funkcję w ich życiu, a także innych grup społecznie „upośledzonych” również w życiu polskiej emigracji odegrały kulturowe ruchy alternatywne, przeżywające w Europie, a zwłaszcza w Anglii w latach 30. XIX wieku swój intensywny rozwój? Ruchy, dla których punktem odniesienia staje się ciało, także, a czasem przede wszystkim, kobiece. Jaką rolę odegrał w nich dziad męża Marii Curie-Skłodowskiej, Paul Curie?
Na te pytanie odpowiemy już 1 kwietnia w Muzeum Historii Medycyny WUM.

Program na maj – czerwiec:

6 maja 2019 r. – dr Karolina Paczyńska – Słynni lekarze, dawne szpitale i nauczanie medycyny na Trakcie Królewskim (spacer). Spotkanie przy Barbakanie od strony ul. Krzywe Koło.

3 czerwca 2019 r. – dr Adam Tyszkiewicz (Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) – W cieniu warszawskich wieżowców. Tajemnice Kampusu Lindleya (spacer). Spotkanie przed budynkiem Collegium Anatomicum przy ul. T. Chałubińskiego 5.