Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na wykład on-line z cyklu: W KRĘGU HISTORII MEDYCYNY, pt. „Lekarz na prowincji w okresie PRL-u – problemy i troski środowiska lekarskiego lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w”.
Wykład odbędzie się w czwartek, tj. 21 kwietnia o godz. 17.00. Prelegentem będzie dr hab. Magdalena Paciorek, prof. PAN – historyk, pracownik naukowy IHN PAN w Warszawie. Zainteresowania: historia, historia medycyny okresu międzywojennego oraz okresu powojennego XX w. Współorganizatorka konferencji z cyklu Zawody medyczne na ziemiach polskich w XIX i XX w.; Kobiety w medycynie. W stulecie odzyskania niepodległości 1918-2018. Autorka m.in. monografii: Higiena dzieci i młodzieży w polskim czasopiśmiennictwie medycznym okresu międzywojennego (2010) oraz Studenci wydziałów lekarskich w Polsce w latach 1944/1945-1948/1949. Kształtowanie i rozwój środowiska (2016)
W okresie powojennym stanowisko lekarza wiejskiego czy prowincjonalnego nie należało do tych wymarzonych. Z reguły etaty na prowincji z różnych względów, m.in. z zatrważającego stanu niedoboru medyków, obsadzane były zazwyczaj przez młodych, niedoświadczonych lekarzy i to nie z własnej woli lecz na skutek polityki ówczesnych władz i realizacji tzw. nakazów pracy. W referacie postaram się Państwu przybliżyć problemy i troski tamtejszych lekarzy prowincjonalnych w oparciu o ówczesne doniesienia prasy medycznej a także literaturę wspomnieniową. Będą to problemy natury materialnej – jak mieszkać i gdzie mieszkać, organizacyjnej – warunki pracy w szpitalach i ośrodkach zdrowia, wieloetatowość i wielozadaniowość, brak średniego personelu medycznego, ale również tej fachowej- co zrobić, jeśli wiedza nabyta w akademii okazała się niewystarczająca. Na zakończenie parę słów o statusie lekarza na prowincji w badanym okresie – postrzeganym zarówno przez lokalne społeczeństwo jak i środowisko lekarskie.
Wykład odbędzie się pod adresem:
https://us06web.zoom.us/j/86200833480?pwd=Yk9QeXFBWnpKM0lhT2l5NUdMVzVyZz09
Identyfikator spotkania: 862 0083 3480
Kod dostępu: 354540
Ze względów technicznych liczba wejść na platformę ograniczona jest do 300 – o uczestnictwie w wydarzeniu decyduje pierwszeństwo połączenia ze wskazanym adresem.