Lekarze getta warszawskiego – tajne nauczanie

Serdecznie zapraszamy,

na spotkanie muzealne pt: „Lekarze getta warszawskiego – tajne nauczanie”
w  piątek 18 października o godz. 16.00   (Centrum Biblioteczno Informacyjne ul. Żwirki i Wigury 63),   parter,  Muzeum Historii Medycyny  sala nr 30 .

Spotkanie muzealne z cyklu „W kręgu historii medycyny” poświęcone będzie tajnemu nauczaniu medycyny w getcie warszawskim a przede wszystkim pamięci prof. Juliusza Zweibauma –  organizatora w 1916 roku przedwojennego Zakładu Histologii i Embriologii UW, inicjatora powstania tajnych kursów medycznych.
Prelegentem spotkania będzie dr hab. n. hum. oraz dr n. med. Maria Ciesielska autorka licznych artykułów związanych z losami lekarzy w trakcie II Wojny Światowej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień medycznych związanych z niemieckimi obozami koncentracyjnymi i działalnością sanitariatu w więzieniach Gestapo oraz szpitalnictwem getcie warszawskim. Laureatka nagrody KLIO w kategorii Varsaviana za książkę historyczną roku 2015 pt. Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939 – 1944 oraz nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów przyznanej w 2018 roku przez Żydowski Instytut Historyczny za książkę Lekarze getta warszawskiego wyd. 2017 r.  II wyd. 2024. W spotkaniu weźmie udział Zofia Karłowicz-Perzyńska- wnuczka Juliusz Zweibauma.

Umożliwiamy również transmisję online

Dołącz Zoom Spotkanie: