Wystawa poświęcona prof. Tadeuszowi Koszarowskiemu

Zapraszamy do oglądania nowej ekspozycji w Centrum Biblioteczno-Infomacyjnym WUM, w czytelni, na II piętrze!

Wystawa poświęcona jest prof. Tadeuszowi Koszarowskiemu (1915-2002), chirurgowi, onkologowi, naukowcowi, organizatorowi służby zdrowia, społecznikowi, humaniście, sportowcowi.

W gablotach prezentujemy wybrane pamiątki ze spuścizny Profesora podarowanej do zbiorów Muzeum przez Annę i Piotra Zborowskich.

Tadeusz Koszarowski był długoletnim dyrektorem Instytutu Onkologii w Warszawie, inicjatorem i twórcą Centrum Onkologii na Ursynowie.

Profesor stworzył oryginalne programy profilaktyki, diagnozowania i leczenia nowotwórów w opraciu o ogólnopolską sieć placówek onkologicznych.

Był twórcą polskiej chirurgii onkologicznej, inicjatorem ustanowienia Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Maria Skłodowska-Curie. W 90. Rocznicę otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na  kolejny wykład z cyklu: W KRĘGU HISTORII MEDYCYNY,
pt: „Maria Skłodowska-Curie. W 90. Rocznicę otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie”,
który odbędzie się w trybie on-line w piątek 27 maja o godz. 17.00

Prelegentem wykładu będzie Tomasz Pospieszny
– profesor UAM, doktor habilitowany nauk chemicznych. Pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zajmuje się chemią produktów naturalnych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem biografii m.in. Marii Skłodowskiej-Curie Maria Skłodowska-Curie. Zakochana
w nauce,
Warszawa 2022, Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej, Gdynia 2016 i Ireny Joliot-Curie Radowa księżniczka. Historia życia Ireny Joliot-Curie, Gdynia 2017, a także autor książek: Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla, Warszawa 2019, Nowa Alchemia czyli historia radioaktywności, Warszawa 2022 oraz współautor zbioru listów Marii Skłodowskiej-Curie: Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce, Warszawa 2022. Za zasługi w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie w 2017 roku został uhonorowany  medalem „100- lecia odkrycia radu”. Współtwórca projektu edukacyjnego „Piękniejsza Strona Nauki”, który przybliża sylwetki zapomnianych twórczyń historii nauk ścisłych i medycyny.

Tematem wykładu będzie: „Mojem najgorętszem życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie”  –  pisała Maria Skłodowska-Curie.
Życzenie to ziściło się dziewięćdziesiąt lat temu. Instytut Radowy w Warszawie powstał jako dar – hołd złożony Marii Skłodowskiej-Curie, wybudowany w dużej mierze ze składek społecznych.  Jego otwarcie miało miejsce
w niedzielę 29 maja 1932 roku. Z tej okazji, w dziewięćdziesiątą rocznicę otwarcia niezwykle ważnej i bliskiej Marii Skłodowskiej-Curie placówki naukowo-badawczej warto przypomnieć historię powstania Instytutu Radowego w Warszawie.

Identyfikator spotkania: 827 4815 5980
Kod dostępu: 972111

Dołącz do spotkania Zoom

https://us06web.zoom.us/j/82748155980?pwd=SjhjY2NXSjY1VkhiNEhObXRwQTlZZz09