Galeria portretów rektorskich zawisła na Wydziale Nauk o Zdrowiu

Szanowni Państwo,  jest nam bardzo miło podzielić się z Państwem kolejnym przedsięwzięciem naszego muzeum. W ostatnim czasie, w budynku Wydziału Nauk o Zdrowiu przy ulicy Ciołka zawisła galeria rektorska. Na niniejszej ekspozycji  prezentowani są wszyscy rektorzy lekarze związani z akademickimi murami Warszawy, począwszy od Szkoły Głównej, przez Uniwersytet Warszawski, Akademię Medyczną a wreszcie Uniwersytet Medyczny. Mamy nadzieję, że galeria ta będzie cieszyć oko  studentów  naszej Alma Mater i przybliży jej jakże ciekawą historię.

 

 

Rektorzy lekarze w murach

Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej, Akademii Medycznej

i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Poczet portretów rektorskich jest nieodłączną częścią wielu uniwersytetów. Sprawowanie tej zaszczytnej funkcji niesie bowiem ze sobą wielce odpowiedzialne zadania. Reprezentacja uczelni, zarządzanie nią czy dbanie o jakość kształcenia przyszłych pokoleń studentów to jedynie niektóre z nich. Każdy z rektorów dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu tworzył miejsce dla przyszłych członków środowiska medycznego i zapisał się na kartach historii. Galerie, upamiętniające te ważne postaci, są niezwykle potrzebne do budowania historycznej świadomości w społeczności akademickiej.

Czytaj dalej „Galeria portretów rektorskich zawisła na Wydziale Nauk o Zdrowiu”

Okrągły Jubileusz Muzeum Historii Medycyny WUM

Zbliżający się dzień 30 maja 2021 będzie szczególny dla naszego Muzeum Historii  Medycyny. Wypadać będzie bowiem wówczas 10. rocznica powołania tej jednostki uczelnianej, której zadaniem od samego początku było podtrzymywanie oraz krzewienie tradycji stołecznych akademików związanych ze światem medycyny, farmacji, stomatologii i nauk o zdrowiu. Przed dziesięcioma laty Senat Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod przewodnictwem Magnificencji prof. dra hab. Marka Krawczyka  zdecydował o powołaniu Muzeum tak bardzo oczekiwanego przez środowisko warszawskich medyków. Pierwszym dyrektorem został prof. Edward Towpik. W kolejnych latach zorganizowano wiele ciekawych wystaw czasowych poświęconych m.in. Janowi Korczakowi, Józefowi Brudzińskiemu czy rodzinie Orłowskich, a także prelekcji omawiających sylwetki Jana Nielubowicza, Jerzego Modrakowskiego i Mariana Grzybowskiego. W ostatnich latach Muzeum przygotowało też interesujące ekspozycje poświęcone roli kobiet w tradycji akademickiej medyków, legendzie Tytusa Chałubińskiego i warszawskiej kardiologii. Czas pandemii okazał się niełatwy, nasze Muzeum stanęło jednak na wysokości zadania organizując cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności wykłady i wystawy on-line oraz produkując filmy edukacyjne poświęcone dziejom anatomii i pierwszemu doktorowi honoris causa Józefowi Piłsudskiemu. Wreszcie, niedawno, na początku maja otwarta została w budynku Centrum Biblioteczno-Informatycznego na kampusie Banacha pierwsza część wystawy stałej pt. „Teatr Anatomiczny XXI wieku”. Zapraszamy do wizyty w naszym Muzeum, do zapoznania się z nową wystawą poświęconą chorobom zakaźnym w kulturze oraz do przyjrzenia się na naszym profilom na facebooku, instagramie oraz youtube. Teraz natomiast zachęcamy do obejrzenia krótkiego kalendarium przygotowanego w związku z naszym skromnym jubileuszem.

Dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM
Dr Adam Tyszkiewicz

Otwarcie pierwszej wystawy stałej dla zwiedzających już 18 maja!

Szanowni Państwo,

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że już 18 maja nastąpi otwarcie naszej pierwszej wystawy stałej dla zwiedzających. Ekspozycja będzie dostępna dla Państwa w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 10-15.30, a także w czwartki w godzinach 12-18.  Serdecznie zapraszamy!

Fot. Michał Teperek, Dział Fotomedyczny WUM

*Zastrzegamy możliwość ewentualnego tymczasowego zamknięcia sali na czas montażu mappingu.

Wystawa o Tytusie Chałubińskim do obejrzenia w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Szanowni Państwo, jest nam bardzo miło poinformować, że nasza wystawa o Tytusie Chałubińskim, do niedawna prezentowana na pierwszym piętrze budynku CBI, ruszyła w Polskę!
Stała się uzupełnieniem nowo otwartej wystawy w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu pt. „Gawęda Tatrzańska Tytusa Chałubińskiego”. Jak informuje na stronie Muzeum Grzegorz Kościelniak, kurator ekspozycji, opisał ją tymi słowami: „…wystawa to zbiór pamiątek po doktorze, obrazów przedstawiających różne miejsca jego życia, a przede wszystkim jego ukochane Zakopane. Zwiedzający zobaczą oryginalne, należące do doktora stetoskop i inne akcesoria medyczne, okulary, laskę czy ciupagę. Przedstawiony zostanie także wątek radomski, bowiem właśnie w Radomiu urodził się Tytus Chałubiński”
Przejeżdżając lub wybierając się do Radomia, warto zaplanować czas również na odwiedzenie tej ważnej dla historii miasta i regionu placówki kulturalnej. Poniżej prezentujemy Państwu mini galerię z tej ekspozycji.

Dziękujemy za udział w Nocy Muzeów!

Szanowni Państwo, kolejna edycja Nocy Muzeów za nami. Pomimo jej nietypowej formy, możemy zaliczyć ją do bardzo udanych. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie i obecność. Poniżej udostępniamy dla Państwa fotorelację z tego wydarzenia. Do zobaczenia za rok!

Informacja dotycząca Nocy Muzeów

Szanowni Państwo, dziękujemy za tak szerokie zainteresowanie naszymi wydarzeniami podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Informujemy, że na chwilę obecną zapisy na „Spacer po terenie Szpitala Dzieciątka Jezus z latarką”, a także „Spacer po Starych Powązkach – śladami słynnych medyków i farmaceutów” zostały zakończone. Serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanym przez nas w ramach Nocy Muzeów wykładzie on-line, pt. „W świecie kościotrupów, smoków i zjaw, czyli o symbolice przedstawień chorób zakaźnych w sztukach wizualnych”, który odbędzie się 15 maja o godzinie 23.55, link do wydarzenia:  https://www.youtube.com/watch?v=TGgdplAJ9Yg.

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji Nocy Muzeów

Szanowni Państwo,

w związku z nadchodzącą już XVII edycją Nocy Muzeów w Warszawie, która przypada na dzień 15 maja 2021 roku,  nasze Muzeum przygotowało dla Państwa trzy bardzo ciekawe wydarzenia.

Na początek wieczoru zapraszamy do uczestnictwa w dwóch spacerach, które poprowadzi Dyrektor naszego Muzeum –

dr Adam Tyszkiewicz.

Pierwszy z nich, zatytułowany „Spacer po Starych Powązkach – śladami słynnych medyków i farmaceutów”, odbędzie się

o godzinie 18.00 i potrwa do dwóch godzin zegarowych. Zbiórka przy bramie cmentarnej na skrzyżowaniu ul. Jana Ostroroga i Wawrzyszewskiej.

Druga przechadzka, pt.  „Spacer po terenie Szpitala Dzieciątka Jezus z latarką” rozpocznie się o godz. 21.30, przed wejściem do budynku Collegium Anatomicum, ul. Tytusa Chałubińskiego 5. Czas trwania – ok. 1,5 godziny zegarowej.

Uwaga! Ze względu na sytuację epidemiologiczną, na każdym ze spacerów obowiązuje limit miejsc do 35 osób. Uprzejmie prosimy o obecność w maseczkach ochronnych.  Zgłoszenie chęci udziału w spacerach należy dokonać wysyłając wiadomość na adres muzeum@wum.edu.pl. W tytule wiadomości prosimy zawrzeć nazwę spaceru. Każda osoba ma możliwość zarezerwowania maksymalnie trzech miejsc. O zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.

Na zakończenie tegorocznej Nocy Muzeów, serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie on-line, pt: „W świecie kościotrupów, smoków i zjaw, czyli o symbolice przedstawień chorób zakaźnych w sztukach wizualnych”, który będzie nadawany z naszej nowo powstałej muzealnej sali teatru anatomicznego. Wykład rozpocznie się o godzinie 23.55 i będzie dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=TGgdplAJ9Yg.

Do zobaczenia!