Wykład pt. „Tytus Chałubiński – sylwetka lekarza z Tatrami w tle.”

Narodowe Archiwum Cyfrowe PIC_1-U-8071

Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: „Dziedzictwo Asklepiosa, medycyna kontra humanistyka”, które odbędzie się 4 listopada 2019 roku o godz. 17.00 w sali seminaryjnej im. prof. J. Zaorskiego w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym, ul. Żwirki i Wigury 63..

Wykład pt. „Tytus Chałubiński – sylwetka lekarza z Tatrami w tle.” odbędzie się w 130. rocznicę śmierci najsłynniejszego polskiego lekarza XIX wieku.

Naszymi Gośćmi będą:

BARBARA PETROZOLIN – SKOWROŃSKA
autorka książki: „Król Tatr z Mokotowskiej 8.”
Portret doktora Tytusa Chałubińskiego.
oraz
Prof. dr hab. ZBIGNIEW WÓJCIK, historyk nauki, geolog,
,,Dobroczyńca Tatrzańskiego  Parku Narodowego”,
autor artykułów o Chałubińskim w Tatrach i Zakopanem.

Referenci ukażą słynnego lekarza, profesora Cesarskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie, następnie Szkoły Głównej Warszawskiej, człowieka o wszechstronnej wiedzy humanistycznej – zaangażowanego w sprawy Polski w czasach dramatycznych wydarzeń i trudnych wyborów. Przedstawią Go też jako „odkrywcę” Zakopanego, pioniera taternictwa i turystyki górskiej, badacza przyrody tatrzańskiej.

Fotorelacja ze spaceru pt.: „Na zawsze zapamiętani.”

W sobotę 26/10/2019 r. odbył się spacer po Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Pogoda choć już jesienna, bardzo nam dopisała. Alejki usłane złotymi i rudymi liśćmi zachęcały do przechadzki, zgłębienia wiedzy o  lekarzach i farmaceutach, których już nie ma między nami oraz pochylenia się w zadumie nad ich grobami.

Bardzo dziękujemy Pani Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia WUM prof. Barbarze Górnickiej za opowieść o prof. Jerzym Majkowskim, prof. Robertowi Rudowskiemu za wspomnienie o swoim ojcu prof. Witoldzie Rudowskim, prof. Bibianie Mossakowskiej za opowieść o swoim mężu prof. Mirosławie Janie Mossakowskim, a także dr Ewie Kosińskiej i dr. Henrykowi Rebandelowi za wsparcie przy omówieniu sylwetek prof. Marcina Kacprzaka i dr. Aleksandra Tulczyńskiego.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecności.

Spacer pt. „Na zawsze zapamiętani.” po Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

W imieniu Muzeum Historii Medycyny WUM zapraszamy…

Po sierpniowej wizycie akademików na Starych Powązkach nadszedł czas na odwiedziny grobów warszawskich lekarzy i farmaceutów na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Ze względu na zbliżający się dzień Wszystkich Świętych zapraszamy w sobotę 26 października o godz. 11.00 na spacer pt. „Na zawsze zapamiętani.”, po kolejnej słynnej stołecznej nekropolii, by zapalić świeczki na grobach m.in. prof. prof. embriologa Mieczysława Konopackiego , kardiologa Zdzisława Askanasa, fizjologa Andrzeja Trzebskiego i dermatologa Mariana Grzybowskiego. Odwiedzimy także wspólnie miejsca spoczynku rektorów Marcina Kacprzaka (Akademia Medyczna w Warszawie) i Józefa Ujejskiego (Uniwersytet Warszawski). Tradycyjnie zwrócimy uwagę na uniwersyteckie zwyczaje pogrzebowe, dzieje akademickiej medycyny i farmacji w Warszawie oraz wskażemy najciekawsze symbole sztuki cmentarnej.

Czas zwiedzania do 2 godz. zegarowych. Spotkanie przy bramie bocznej Cmentarza Wojskowego (od strony parkingu), ul. Powązkowska 43/45.

Serdecznie zapraszamy !