Strona główna / Wystawy / Wystawa 80-lecie Instytutu Radowego
30 Listopada 2012 - 3 Listopada 2014

Wystawa 80-lecie Instytutu Radowego

Przed 80 laty Maria Skłodowska-Curie, w towarzystwie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, dokonała otwarcia Instytutu Radowego w Warszawie – pierwszego w Polsce i zaledwie piątego w Europie nowoczesnego ośrodka walki z rakiem. Instytut powstał z Jej inicjatywy – już w 1923 roku wypowiedziała znamienne słowa: „Mojem najgorętszem życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie”.

Budowę sfinansowano ze składek społeczeństwa jako Dar Narodowy dla wielkiej uczonej. Wiodącą metodą leczenia nowotworów w tamtych latach było naświetlanie radem. Maria Skłodowska-Curie przekazała Instytutowi pierwszy gram radu – pieniądze na jego zakup pochodziły ze zbiórki wśród kobiet amerykańskich i Polonii (uczona odmówiła wcześniej opatentowania swego odkrycia i dlatego musiała szukać sposobu sfinansowania zakupu radu, który sama odkryła).

Podczas okupacji Instytut nie przerwał leczenia chorych – stosowano promienie Roentgena i rad ukrywany przed poszukującym go gestapo. Zagładę przyniosło dopiero powstanie warszawskie, Instytut spalono, a chorych i część personelu wymordowano. Odbudowany po wojnie, stał się wiodącym w kraju ośrodkiem rozpoznawania, leczenia i organizacji walki z rakiem, koordynatorem krajowej sieci onkologicznej. Służy do dziś jako historyczna część Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W dniu 30 listopada br., w Auli Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się Uroczysta Sesja VI Mazowieckich Spotkań Onkologicznych poświęcona jubileuszowi i obecnym osiągnięciom Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Sesji towarzyszyła wystawa zorganizowana przez Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prezentacja książki „Materiały do historii Instytutu Radowego i Instytutu Onkologii – w 80 rocznicę powstania”.