Strona główna / Spotkania Muzealne / Spotkania Muzealne / Szpital obozowy dla kobiet w KL Auschwitz-Birkenau (1942-1945)
13 Stycznia 2016 / Spotkania Muzealne

Szpital obozowy dla kobiet w KL Auschwitz-Birkenau (1942-1945)

Prof. Edward Towpik

Dyrektor Muzeum Historii Medycyny

Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

zaprasza na promocję książki

dr Marii Ciesielskiej

"Szpital obozowy dla kobiet  w KL Auschwitz-Birkenau  (1942-1945)"

w środę, 13 stycznia 2016 r. o godz. 17.00  ul. Żwirki i Wigury 63

W środę, 13 stycznia br., odbyło się kolejne Spotkanie Muzealne, podczas którego przedstawiono książkę dr Marii Ciesielskiej „Szpital obozowy dla kobiet w KL Auschwitz-Birkenau (1942-1945)”. Publikacja ta inauguruje serię wydawniczą o nazwie: „Biblioteka Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”. Uroczystą promocję zaszczycił swoją obecnością JM Rektor- prof. Marek Krawczyk.

Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej Autorki, obronionej na naszej Uczelni. Autorka z niezwykłą dbałością o szczegóły historyczne  przedstawiła genezę powstania obozu i problematykę zbrodniczych eksperymentów „medycznych”, a na tym tle – działalność szpitala obozowego dla kobiet. W drugiej części książki zawarte zostały biogramy bohaterskich lekarek więźniarek pracujących w tym szpitalu, udzielających pomocy i otuchy mimo bezpośredniego zagrożenia ich własnego życia.

Dyrektor Muzeum prof. Edward Towpik przedstawił zebranym sylwetkę Autorki – specjalistki w zakresie medycyny rodzinnej, doktor nauk medycznych w dziedzinie historii medycyny, a także przewodniczącej Sekcji Historycznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

W pełnej emocji dyskusji wzięli udział m.in. członkowie rodzin bohaterskich lekarek – więźniarek; dwoje z nich było więźniami Auschwitz jako małe dzieci. Wszyscy uczestnicy  spotkania otrzymali  egzemplarz książki, mogli też  porozmawiać z Autorką i uzyskać dedykację.

JM Rektor - prof. Marek Krawczyk
Dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM prof. Edward Towpik
Dr Maria Ciesielska
JM Rektor - prof. Marek Krawczyk