Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy  do zapoznania się z nową wystawą czasową, powstałą przy współpracy Muzeum Historii Medycyny WUM z Wydziałem Lekarsko-Stomatologicznym, zorganizowaną z  okazji obchodów 100-lecia Warszawskiej Stomatologii Akademickiej. Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji stomatologicznej Zachód-Wschód, która odbędzie się 23.04.2021 roku w Centrum Dydaktycznym.  Na dzień dzisiejszy udostępniamy Państwu wystawę w formie on-line, a jeśli sytuacja epidemiologiczna już na to pozwoli, serdecznie zachęcamy do obejrzenia jej na żywo na I. piętrze, przy auli im. prof. Janusza Piekarczyka.

Fot. Michał Teperek, Dział Fotomedyczny WUM

Prod. Tomasz Świętoniowski, Dział Fotomedyczny WUM

Państwowy Instytut Dentystyczny (PID) został utworzony w Warszawie 17 lutego 1920 roku. Powstanie Instytutu było wyrazem braku lekarzy dentystów w odradzającym się Państwie Polskim oraz potrzeby ich kształcenia na odpowiednim poziomie merytorycznym. PID otrzymał pomieszczenia zajmowane przez dawne szkoły dentystyczne przy ul. Marszałkowskiej 116 i 151. Pierwszym Dyrektorem Instytutu został Prof. Franciszek Zwierzchowski. Instytut był uczelnią jednowydziałową z czterema specjalistycznymi katedrami: Dentystyki Zachowawczej – kierownik prof. F. Zwierzchowski, Chirurgii Stomatologicznej – dr med. A. Meissner, Techniki Dentystycznej – dr L. Brennejsen, Ortodoncji – dr med. M. Zeńczak. Państwowy Instytut Dentystyczny należał do rzędu Państwowych Szkól Wyższych a studenci jego korzystali, wg. orzeczenia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, z praw przysługujących akademikom.

Czytaj dalej „Wystawa czasowa z okazji obchodów 100-lecia Stomatologii Akademickiej w Warszawie”